Van Dik Hout – De Exalto Sessies

Waardering

8

Op een paar losse singles na is het al een tijdje stil rondom Van Dik Hout. Maar stilzitten doet de band allerminst. Afgelopen anderhalf jaar alleen al een clubtour, een theatertour en de reünie van De Poema’s. Recent dook Van Dik Hout de Exalto Studio in om een zestal nummers uit zijn repertoire (semi-)akoestisch op te nemen. Het resultaat De Exalto Sessies is nogal overtuigend.

Alles Of Niets klinkt bijvoorbeeld kraakhelder en de stem van Martin Buitenhuis, die tijdens de recente Ziggo-concerten met De Poema’s (als voorprogramma van de voorstellingen van Acda En De Munnik) toch af en toe wat te wensen overliet, is indringend overtuigend en vilein. Zoals in zijn beste jaren eist hij met een soort natuurlijk gezag op zijn stembanden, de aandacht op. De meer dan dertig jaar die verstreken is sinds dit lied verscheen op debuutalbum Van Dik Hout, hebben gezorgd voor rijping en diepgang.

Doorbraak-hit Stil In Mij tapt uit precies hetzelfde vat. De akoestische setting maakt de tekst van het lied alleen maar sterker en rechtvaardigt (als dat überhaupt nodig was) een plek in de bovenste regionen van de canon van de Nederlandse popmuziek. De ingetogen klanken van gitaar (Sandro Assorgia) en piano (Patrick van Herrikhuyzen) geven het lied een dromerige sfeer, dat nadat ook drums worden toegevoegd, een jazzy-vibe krijgt. Mijn Houten Hart schittert door de afwezigheid van het duo Acda en de Munnik. Hierdoor kan iedere luisteraar die zich daartoe uitgenodigd hoort, oefenen in het zingen van de tweede stem en zich zo vier minuten lang een klein beetje een Poema voelen.

Meeste indruk maakt Zij Maakt Het Verschil. Wederom is het pianospel indrukwekkend. Alsof Maarten van Roozendaal zelf op wonderbaarlijke wijze weer achter de vleugel heeft plaatsgenomen. Vooral de brug ‘tussen alles wat ik had en hoe dat opeens ging leven…’ zag menig luisteraar kippenvel bezorgen en wellicht zelfs tot tranen roeren. Indrukwekkend en kwetsbaar mooi.

Is er dan nergens een kritische noot te plaatsen? Zeker wel, twee zelfs: de eerste is dat De Exalto Sessies slechts zes nummers bevat en de tweede is dat Stip Aan De Hemel, een duet met de Nederlandse zangeres Kirsten, ontbreekt. Wat zouden we dat lied graag in deze muzikale setting horen. Met De Exalto Sessies laat Van Dik Hout horen immer actueel en overtuigend te zijn, waarbij de akoestische omgeving de songs naar een hoger niveau tillen; verheffen zo je wil. En laat dat nu precies zijn wat exalto betekent in het Latijn. Wij zitten klaar voor een vervolg.